1 kilogram svíčkové, 3 velké mrkve, 2 centimetrové plátky celeru, 1/2 větší petržele, 1 cibule, 50 gramů špeku, 4 bobkové listy, 5 nových koření, 8 pepřů, tymián, ocet balsamico, 1 smetana na vaření, 1 zakysaná smetana, máslo, citron, sůl
Svíčkovou prošpikujeme špekem. Mrkev, celer, petržel (poměr přibližně 2:1:1) a cibuli nakrájíme na kolečka. Dno pekáče vymažeme máslem, položíme na ně cibuli, vrstvu kořenové zeleniny, koření, kápneme balsamico, vložíme maso, přikryjeme zbylou kořenovou zeleninou a znovu pokapeme troškou balsamica. Pekáč zaklopíme a odložíme do druhého dne na chladné místo. Druhý den svíčkovou vyndáme, na másle ji krátce zatáhneme ze všech stran, vrátíme do pekáče, přihrneme zeleninou, podlijeme trošku vařící vodou, osolíme, pokapeme pořádně citronovou šťávou a svíčkovou upečeme do měkka v troubě rozpálené přibližně na 170 stupňů (2-3 hodiny). Svíčková se potom vyndá a nakrájí na plátky. Vyndáme koření. Zeleninu se šťávou propasírujeme nebo rozmixujeme, uvedeme do varu, přidáme zakysanou a normální smetanu, svíčková smetanová omáčka by měla být hustá tak akorát – pokud ne, tak můžeme mírně doředit další sladkou smetanou do požadované konzistence. Omáčku podle chuti dosolíme případně citronem přikyselíme, vložíme zpět maso a již jen krátce prohřejeme. Svíčková na smetaně se podává s houskovým knedlíkem. Na stole by také neměla chybět sklenička s naloženými brusinkami a na čtvrtky nakrájený citron. Často se svíčková také dozdobí kopečkem šlehačky (neoslazené).
tip: svíčková je dnes dost drahé maso, takže často se používá tzv. falešná svíčková neboli špička ze zadního – je 2-3x levnější. Také tradičním masem je například zaječí zadek nebo svíčkové z divočiny. Konec konců z čeho bude zrovna vaše svíčková na smetaně to je vaše věc :). Při dávání koření použijte pokud možno pytlíček – ušetříte si spoustu práce s jeho vybíráním.