Talián – pochoutka která se vaří dlouho

uvařený talián s hořčicíSuroviny: taliány, hořčice, křen, kečup, tatarka a jiná dochucovadla, chleba, voda
Recept: Talián je jedna typicky česká hospodská pochoutka se jménem, které naznačuje zahraniční původ, i když v zahraničí se s nimi vůbec nesetkáme. A ten původ tam vlastně i byl. Taliány sice vznikly v Praze, ale jejich „vynálezcem“ byl naturalizovaný uzenář Emanuel Uggé, který se přistěhoval z Itálie. Ten je začal vyrábět někdy v druhé polovině devatenáctého století ve svém krámku v Rybné ulici na Starém Městě. Nejdřív se jim říkalo Uggova pochoutka nebo Uggovka (kterou někteří lidé ještě upravovali na Užovku), ale nakonec se nejvíce uchytil název talián.
A co to vlastně je? Jedná se o… neuzenou uzeninu, která se připravuje ze směsi hovězího (někdy i telecího) a vepřového masa. Vše se pořádně okoření kardamomem, česnekem, pepřem i zázvorem, promíchá a naplní do střívek. Někdo přidává i tymián nebo nastrouhanou citronovou kůru. Poté se taliány naloží do slaného láku, nechají se uležet a nakonec se ještě přibližně dvě hodiny vaří ve vodě o teplotě kolem osmdesáti stupňů. A nakonec putují do obchodů a z nich do hospůdek či na naše stoly. Pak už je stačí jen správně uvařit.
Uvařit taliány není nic těžkého. Jen jim musíme věnovat dostatečně času. Nedovařená lahůdka rozhodně není lahodná. Dá se říci, že je i dost hnusná a pro mnoho lidí, kteří Uggově dobrotě nevěnovali dostatek péče, příliš krátká doba varu byla důvodem, proč si taliány dali jen jednou – poprvé a kvůli velkému zklamání zároveň naposledy. Klasicky se připravují tak, že je opláchneme, dáme do vody, uvedeme do varu, stáhneme oheň a v mírně probublávající lázni necháme vařit přibližně třicet minut. Tak se připravovaly za časů pana Ugga. Dneska ale mnoho lidí doporučuje zaměnit vaření ve vodě za přípravu na páře. Je to o chuti každého soudruha. Jo a nakonec je nesmíme zapomenout oloupat. Co si k nim dáme je už také individuální záležitost. Klasikou je chléb, křen a hořčice.