1 slepice, 2 cibule, kousek celeru, 1 mrkev, 6 nových koření, 4 bobkové listy, sladká paprika, pálivá paprika, hladká mouka, olej, sůl, pepř, smetana na šlehání
Do hrnce dáme slepici (podle potřeby a velikosti nádobí ji můžeme, ale nemusíme naporcovat), přidáme oloupaný celer, mrkev, cibuli, bobkový list, osm kuliček pepře, osolíme a zalijeme vodou. Po uvedení do varu případně posbíráme pěnu a pak vše necháme pomalu probublávat, aby nám de facto vznikl silný slepičí vývar (vařit ho můžeme tři až čtyři hodiny). Po částečném vychladnutí vylovíme slepici, obereme maso a podle potřeby je nakrájíme na menší kousky. Oloupeme si druhou cibuli, nakrájíme na jemné kostičce, na trošce tuku ji zesklovatíme, zaprášíme přibližně čtyřmi lžícemi hladké mouky, opražíme, vmícháme sladkou a pálivou papriku (poměr záleží na naší toleranci ostrých jídel – při prvních pokusech se slepicí na paprice je dobré dát poměr lžíce sladké a lžíce pálivé) a hned postupně vmícháme potřebné množství čistého slepičího vývaru (tak tři čtvrtě litru, ale záleží na tom, jak kdo má rád husté omáčky, lze trochu přidat i trochu ubrat) bez koření a zeleniny. Povaříme asi patnáct minut a pak omáčku dohladka rozmixujeme.* Vložíme nachystané slepičí maso, pět minut povaříme, ochutnáme, podle potřeby doladíme solí a pepřem a nakonec pomalu nalijeme smetanu na šlehání. Necháme už jen přejít varem a můžeme podávat. Nejtradičnější přílohou ke slepici s paprikovo-smetanovou omáčkou je houskový knedlík, ale velmi chutné je toto jídlo i s těstovinami.
* Kdo chce výraznější chuť, může před mixováním přidat ještě kůže, které zbyly po obírání masa. Ale pak smetanová omáčka není jen výraznější, ale bohužel i mnohem tučnější.