Suroviny
na moravského vrabce: 600 gramů vepřového masa (200 gramů bůčku a k němu plecko, kýta nebo krkovička), 1 cibule, 5 stroužků česneku, 1/4 lžičky drceného kmínu, pepř, sůl, sádlo, troška piva
na dušené zelí: 1 cibule, 500 gramů kysaného zelí, kmín, olej, cukr
Recept
Vepřové maso nakrájíme na vrabce – malé kostky. Ideální je uvedená v surovinách kombinace libovějšího masa s prorostlejším bůčkem bez kosti, který nám hezky pustí štávu. Cibuli nahrubo pokrájíme. Oloupaný česnek nasekáme na plátky. Kostky masa opepříme čerstvě nadrceným pepřem, okmínujeme, osolíme a zprudka opečeme na sádle. Do pekáče vložíme pokrájenou cibuli, přeložíme maso i se šťávou, posypeme česnekem, podlijeme trochou piva, přiklopíme a necháme péci asi hodinu v troubě rozehřáté na sto osmdesát stupňů.
V mezičase si nachystáme zelí. Z kysaného zelí slijeme šťávu (je škoda ji vylévat, má možná dost ostrou chuť, ale je velmi zdravá). Zelíčko trochu pokrájíme, abychom neměli příliš dlouhá vlákna. Cibuli oloupeme a nasekáme na kostičky. Na oleji osmahneme cibulku do zlatova, přidáme zelí, trochu osladíme, opepříme, přidáme celý kmín, podlijeme a dusíme pod pokličkou asi třicet minut. Na konci dušené zelí ještě ochutnáme a podle potřeby dochutíme cukrem případně solí. Můžeme ho také zahustit, ale bez mouky bude stejně dobré a mnohem zdravější.
Moravské vrabce po hodině odklopíme a zvýšíme teplotu v troubě na přibližně dvě stě padesát stupňů. Dopečeme ještě přibližně dalších patnáct minut. Moravský vrabec se zelím připravený podle tradičního receptu podává s různými druhy knedlíků. Velmi dobrý je bramborový nebo chlupatý, ale ani klasické houskové nejsou špatné. Každému podle chuti. Alternativní přílohou můžou být brambory nebo pečivo.